Geoblog.pl    gucio    Podróże    Niemcy, Belgia, Luksemburg - Bochum, Bruksela, Namur, Dinant, Luksemburg    Bruksela - ostatni dzień
2016

Bruksela - ostatni dzień

Belgia
Belgia, Brussel

Czas szybko leci. To ostatni dzień w Brukseli. Jedziemy na południe od Grand Place. Wychodząc z metra widzimy Bramę Halle. Ładna wieża z wieżyczkami i fragmenty murów. Kawałek dalej kościół św. Idziego. Na placu przed kościołem targ a obok polski sklep. Idąc dalej dochodzimy do wielkiego ronda. Znajdował się tu kiedyś punkt poboru opłat za przejazd i przewożone towary. Na rondzie Bariera Saint-Gilles fontanna z rzeźbą dziewczynki niosącą wodę - La Porteuse d’Eau. Postawiono ją pod koniec XIX w. by uczcić doprowadzenie wody do Brukseli.
Idąc dalej dochodzimy do ratusza Saint-Gilles. Imponujący budynek na niewielkim wzgórzu ozdobiony licznymi rzeźbami. Przed ratuszem trochę zieleni i ławeczki. Robimy małą przerwe.
Idziemy dalej. Za ratuszem jest więzienie Saint-Gilles. Więzienie przypomina sredniowieczną warownię. Grube mury i groźne baszty. Teraz kolej na secesję która nas zauroczyła gdy byliśmy w Rydze. Najbliższy przedstawiciel stylu Art. Nouveau to Hotel Hannon. Trochę jesteśmy rozczarowani. W przewodnikach na zdjęciach wygląda dużo lepiej. Kawałek dalej następne rozczarowanie. Secesyjna kamienica Los Hiboux. Poza tablicą co to za kamienica nic szczególnego. Jeszcze jedna secesyjna kamienica to muzeum Horty. Dom znanego architekta. Zniesmaczeni tą secesją rezygnujemy z wejścia do wnętrz. A może my po prostu się nie znamy ? Zaraz obok barokowy kościół Świętej Trójcy znany z tego że odbył się tu koncert słynnej śpiewaczki hiszpańskiej La Milibran na cześć polskich emigrantów, ofiar tyranii cara Mikołaja I.
Robimy przerwę na posiłek. Jaki ??? FRYTKI GOFRY CZEKOLADA. Jeszcze jakieś pamiątki no i trzeba pożegnać się z Manneken Pis. Siusiający chłopiec to najsłynniejszy brukselczyk. Symbol miasta z którym wiąże się kilka legend. Nie wiem na czym polega fenomen tej małej figurki że przyciąga takie tłumy turystów z całego świata. Znowu – pewnie się nie znam.
Ostatni spacer po centrum i wracamy do hotelu. Żegnaj BRUKSELO.

Eugene
Eugene - 2017-01-29 19:43
Ciekawy opis tego z ostatniego dnia w Brukseli. Dziękuję.

Zasoby: 163 wpisy163 101 komentarzy101 1503 zdjęcia1503 1 plik multimedialny1

03.05.2023 - 17.05.2023