Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich jest tematycznym szlakiem kulturowym prezentującym obecne i dawne Cerkwie łemkowskiej grupy etnicznej zamieszkującej teren dzisiejszej Gminy Krynica-Zdrój. Na szlaku znajdziemy zarówno tradycyjne, trójdzielne, drewniane budowle, jak i też świątynie murowane. W pobliżu Cerkwi znajdują się cmentarze, na których można odnaleźć wiele mogił upamiętniających dawnych mieszkańców tego regionu kulturowego.
Łemkowie, zwani też Rusinami lub Rusnakami należą do Słowian Wschodnich, którzy w Polsce zamieszkiwali od wieków północne stoki Karpat. Sama nazwa Łemkowie wywodzi się od pojęcia "Łemko", która została utworzona na bazie językowej i powstała najpewniej w I połowie XIX wieku na pograniczu łemkowsko-bojkowskim. Początkowo było to przezwisko stosowane na grupę Rusinów. Grupy Łemków są wyznawcami odłamu chrześcijańskiego wschodniego. Wielu z nich wierzy, że przynależą do osób, które przyjęły chrzest w IX wieku od Świętych Cyryla i Metodego. Obecnie Łemkowie sa podzieleni na prawosławnych i greko-katolików.
W 1983 roku po raz pierwszy zorganizowano "Łemkowską Watrę" - wielkie święto łemkowskiej kultury i miejsce spotkań Łemków z całego świata. Powstały nowe zespoły folklorystyczne, cyklicznie odbywają się imprezy kulturalne, rozwija się nauczanie języka łemkowskiego.
Zmotoryzowani mogą objechać całą trase w jeden dzień.My będąc w Krynicy Zdrój w wolnych chwilach robiliśmy sobie pojedyńcze wypady. Najlepiej jest zwiedzać w niedzielę bo po mszy można na chwile zobaczyć wnętrza. Większość cerkiewi jest zamknięta.